• Ženy v priemysle

Ženy v priemysle: Gwynne Shotwell, COO SpaceX

Ivana Nováková, 19. 01. 2020

Sledujte nás

Na prvý pohľad by nikto nepovedal, že táto žena stojí za jedným z najúspešnejších startupových príbehov 21. storočia a že si zarába tým, že je jednou z najúspešnejších raketových vedkýň.

Elegantná, vždy upravená dáma na vysokých opätkoch a v zladených outfitoch nezapadá priamo do stereotypnej predstavy raketovej vedkyne.

Dnes Vám predstavujeme Gwynne Shotwell ,ženu, ktorá realizuje vízie Elona Muska. Viceprezidentka spoločnosti Space X

.„Keď som v roku 1986 dokončovala štúdium na Northwestern University v obore strojného inžinierstva, v našom ročníku bolo len 9 % žien. V súčasnosti je na tej istej škole priemer asi 33 % a na iných univerzitách dokonca až 50 %.”

Mechaničkou vďaka nudnému výletu čo vymyslela jej mama…

Keď bola Gwynne ešte teenager, vyrastala v Chicagu. Počas jedného víkendu jej mama zorganizovala tajný plán . Päťnásťročná Gwynne spolu so svojou mamou išli na konferenciu “Society of Women Engineers”, konferenciu pre ženy inžinierky. “Nepovedala mi kam ideme pretože vedela, že by som nešla”, povedala Shotwell. Gwynne sedela znudenie v hľadisku, počúvala jednu prednášku za druhou, keď ju konečne zaujala jedna z prednášajúcich.

Jej topánky boli úžasné a jej kabelka krásne zladená s nimi, v tom momente pre mňa spravila  mechaniku niečím dosiahnuteľným.” spomína Shotwell. V tomto momente Gwynne ešte nemala predstavu o tom akým smerom sa chce vybrať vo svojej kariére. “Odišla som z konferencie a povedala som: „Ok, bude zo mňa mechanička’, pretože som si myslela, že je to cool.”

Začiatky v kariére

Po získaní inžinierskeho titulu strávila Gwynne 2 roky prácou pre Chrysler. Po tom sa snažila rok získať doktorát, no kvôli nedostatku peňazí nakoniec doktorandské štúdium opustila.

Po tomto neúspechu sa Shotwell presťahovala do Los Angeles, aby začala svoju prvú pozíciu vo vesmírnom priemysle pre firmu Aerospace Corporation. “Dali mi naozajstnú inžiniersku prácu hneď od začiatku. Pracovala som na tepelnom matematickom modeli [mapovala ako rôzne chladiace a ohrievacie komponenty budú spolu spolupracovať v systéme] satelitu, takže to bolo veľmi technicky a analyticky náročne.”. Na tejto pozícii pracovala Gwynne najbližších 10 rokov, a ďalšie 4 roky pracovala na podobnej pozícii pre ďalšiu vesmíru spoločnosť Microcosm Inc..

Ako sa dostala do spoločnosti Space X

Po 4 rokoch v Microcosm sa jedného dňa Gwynne stretla na obed s kolegom, ktorý Microcosm opustil pravé kvôli SpaceX. Pri prechádzke jeho nového zamestnania, narazili na Elona Muska s ktorým prehodili zopár viet. Večer ju čakala pracovná ponuka, stať sa prezidentkou vývoja obchodu, hoci vôbec prácu nehľadala.

Hlavnou úlohou Gwynne bolo predávať štarty ich rakiet korporátnym klientom, ktorí chceli dostať svoje satelity na obežnú dráhu, no jej povinnosti a zodpovednosti sa rýchlo rozrástli. Začala manažovať zákazníkov, misie, financie, právne a štátne záležitosti a niekedy dokonca vysávala konferenčnú miestnosť SpaceX pred stretnutiami s potencionálnymi veľkými klientmi.

Prvá veľká zákazka bola pre NASA

Firma, a tak isto Gwynne Shotwell, prerazila v roku 2008 kedy získala svoju prvú veľkú objednávku od NASA. Zákazka bola na 1.6 miliardy amerických dolárov a jej úlohou bolo zásobovať ISS pre NASA. Shotwell a Musk vyjednávali spoločne túto objednavku s NASA. Po tom čo bola zmluva uzavretá zhromaždili celý tím v kafetérii Space X aby im oznámili dobré správy a všetci začali šialene oslavovať.”

Gwynne bola onedlho po tomto úspechu vymenovaná do pozície prezidentky a riaditeľky SpaceX. Najväčšou zmenou, povedala Shotwell, bolo že moji kolegovia museli začať podávať hlásenia mne. Bála sa, že táto nová pozícia jej zničí vzťahy v tíme a vytvorí zbytočné pnutie, no Elon Musk jej ukazal akú moc má dobrý a hlavne rešpektovaný šéf. Musk sa v podstate stretol s každým jej bývalým kolegom, teraz podriadeným, osobne a vysvetlil im prečo sa rozhodol vymenovať práve Shotwell do pozície riaditeľky. “Naozaj to urobil skvelo”, povedala Gwynne.

Pod taktovkou Gwynne Shotwell sa SpaceX podarilo do dnes získať zákazky v hodnote viac ako 7 miliárd amerických dolárov. SpaceX úspešne uskutocnilo 36 štartov a prišlo na trh s opakovane použiteľnými raketami. Prvý stupeň rakety bol až do debutu SpaceX považovaný vždy za vedľajší produkt, ktorý sa vždy po štarte odpojil od rakety len na to, aby sa mohol zrútiť do oceánu a klesnúť na dno. Opakovane používane rakety priniesli novú éru relatívne lacných letov do vesmíru. Napríklad štart rakety Falcon 9 od SpaceX v tomto momente vyjde na 62 miliónov amerických dolárov, no vďaka možnosti letieť na už raz použitom prvom stupni rakety, môže táto cena klesnúť až o 20 miliónov dolárov. Len na porovnanie, konkurencia s aspoň podobnou raketou na trhu, aj keď bez možnosti opakovaného použitia, stojí momentálne 100 miliónov amerických dolárov.

Ako vyzerá život riaditeľky SpaceX?

“Pijem veľa vína”, zavtipkovala Shotwell. “Tak povediac, čítanie je pre mňa asi najjednoduchší spôsob ako relaxovať. Musím čítať aby som zaspala.” Tak isto rada relaxuje pri seriáloch, jedným z posledných, ktorý pozerala bol Outlander

No čas s rodinou tak isto pomáha, kedže jej manžel pracuje pre NASA, ako letecký inžinier, konverzácie často zachádzajú do vysoko technických sfér. “Stále chce hovoriť o vesmíre a Marse a raketách. Vždy mu poviem aby prestal. Musíme niečo z toho nechať aj mimo.“