• Svetové inovácie

V Košiciach sa konala SlovakiaTech EXPO 2019

Ivana Nováková, 19. 10. 2019

Sledujte nás

Košice sa 8-10.10. 2019 po dobu troch dní stali centrom vedy a inovácií , hostili zahraničných hostí ktorý prispievajú k rozvoju inteligentných a pokrokových technológií . Podujatie SlovakiaTech 2019 otvorilo priestor pre stretnutie slovenských a zahraničných odborníkov z oblasti vedy, výskumu, inovácií, priemyselných technológií, dopravy a logistiky, energetiky, životného prostredia a vzdelávania. Zároveň išlo o jedinečnú možnosť prezentácie vedeckého a inovačného potenciálu slovenských technologických firiem A my sme tam nemohli chýbať .

SlovakiaTech Forum – Expo je medzinárodná odborná konferencia a inovačno-technologický veľtrh, ktorého druhý ročník sa konal v Košiciach, 8.10. – 10.10.2019 v priestoroch košického Kulturparku.

Medzinárodní hostia

SlovakiaTech 2019 otvoril svetoznámy futurista Chris Riddell z Austrálie. Jeho globálne odborné znalosti poskytujú jedinečnú perspektívu a pohľad na podniky budúcnosti. „Ak chceme vedieť čo nás čaká v budúcnosti, musíme sa pozrieť do našej minulosti“, tvrdí Chris. Internet všetkého a internet vecí podľa neho znamená, že všetko v našom živote je poprepájané online .

Lákadlom prvého dňa SlovakiaTech bol nesporne profesor Dennis Hong z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA), ktorý je zakladajúcim riaditeľom RoMeLa (Robotics & Mechanisms Laboratory), čo je laboratórium robotiky a mechanizmov na Fakulte strojárstva a letectva UCLA. Jeho výskum sa zameriava na pohyb a manipuláciu s robotmi, autonómne vozidlá a humanoidné roboty. Hong vysvetlil, prečo majú roboty veľmi často práve humanoidný vzhľad: „Keď sa pozrieme na hollywoodske filmy, väčšina robotov má vzhľad ako ľudia a má to svoj dôvod. Ak by tak nebolo, nemohli by chodiť hore a dole schodmi a používať rovnaké nástroje ako ľudia. Čo sa týka ďalšieho vývoja, máme pred sebou ešte veľmi dlhú cestu. Stále sú veľmi drahé, pomalé a ich systém nie je spoľahlivý. Preto hľadám rôzne kreatívne riešenia, aby sme posunuli ich vývoj krok za krokom dopredu.“

Divácky mimoriadne atraktívnu prednášku ponúkol v úvode druhého dňa Slovák Štefan Klein, ktorému sa podarilo zostrojiť prelomový lietajúci AeroMobil. V Košiciach tentoraz predstavil svoj nový projekt AirCar. Lietajúce auto, ktoré len dva dni predtým absolvovalo svoj prvý let na Nitrianskom letisku jeho dizajnér i konštruktér opisuje ako atraktívny športový automobil. Unikátny slovenský AirCar bude mať dizajn športového auta, kompaktnejší tvar, lepšie letové vlastnosti a dokáže vzlietnuť až do výšky 3 km!

Tretí deň SlovakiaTech otváral Michel Fornasier, prezývaný aj ako „Bionicman“. Švajčiar, ktorý sa narodil bez pravej ruky je akýmsi novodobým supermanom. Michela Fornasiera jeho doslovný hendikep nezlomil a dnes si vychutnáva plnohodnotný dvojruký život vďaka dokonalej bionickej protéze „iLimb Ultra Revolution“. Na ďalšom pódiu svet budúcnosti a nové trendy vo využívaní moderných technológií predstavil futurista Mathew Griffin z Veľkej Británie.

Vystavovatelia

Na podujatie sa registrovalo viac ako 1 200 účastníkov z oblasti: – Industry Attendee (zástupcovia technologických firiem) – Government Attendee (zástupcovia verejnej a štátnej správy a štátnych organizácií) – University Attendee (zástupovia vedy, výskumu, stredných odborných škôl, gymnázií, univerzít: učitelia aj študenti)

SlovakiaTech EXPO Vystavovatelia

Medzi hosťami boli aj ministri a zástupcovia vlády SR a mestských zastupiteľstiev, zástupcovia magistrátu mesta Košice (podpredseda vlády SR a minister životného prostredia Lázslo Sólymos, minister hospodárstva SR Peter Žiga, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši, predseda košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

ZDROJ: SlovakiaTECH EXPO 2019