• 4.0 Industry
  • AR,VR,MR

Rozšírená realita je kľúčom k zvýšeniu ľudskej produktivity

Ivana Nováková, 24. 06. 2019

Sledujte nás

Digitalizácia nás priam obklopuje a poháňa priemysel vpred ako nikdy pred tým. Stroje sú čoraz inteligentnejšie, technológie stále rýchlejšie ale čo ľudia? Ako môžu konkurovať strojom?

Rozšírená realita je náplasťou hrozby,ktorej čelí priemysel.

Technológie napredujú rekordnou rýchlosťou a výrobný priemysel sa tak stáva ohrozeným. Pracovná sila ako ju dnes poznáme zanikne. Je to fakt, ktorý treba pochopiť čo najskôr. Štatistiky hovoria že v nasledujúcom desaťročí sa uvoľní viac ako milión pracovných miest, ktoré nebude možné obsadiť pre nedostatočné digitálne zručnosti. Na to aby si výrobcovia udržali náskok nad konkurenciou a vedeli pohotovo reagovať na požiadavky trhu sú nútený už teraz hľadať všetky možné prostriedky pre zvýšenie kvalifikácie svojich zamestnancov ako i zdokonaľovať nových a sezónnych pracovníkov.

AR riešenia sú stále dostupnejšie a detailnejšie prepracované. Dokazujú svoje hodnoty implementácie v širokom spektre využitia. Kým doposiaľ našla AR svoje najsilnejšie zastúpenie v dizajne a výrobe, čoraz viac si nachádza uplatnenie aj vo výcviku zamestnancov. AR okamžite zefektívňuje pracovníkov v továrňach a technikov tým, že poskytuje pracovníkom kontextové údaje a pokyny, kedy a kde ich potrebujú na predajniach alebo v teréne. Zmiešaním fyzického a digitálneho sveta do pohlcujúceho zážitku pomáha AR pochopiť a uchovávať komplexné informácie oveľa rýchlejšie. A ako cloudové riešenie, ktoré je prístupné užívateľom kedykoľvek a kdekoľvek, AR uľahčuje spoluprácu a zdieľanie vedomostí tým, že spája ľudí v kancelárii s ľuďmi v teréne v reálnom čase.

Hardvér a softvér

Nájdenie správnej kombinácie hardvéru a softvéru AR závisí od možnosti použitia. Jedným z riešení môže byť efektívne pomáhanie pracovníkom v rámci výrobnej linky, zatiaľ čo iné môžu byť užitočnejšie na globálne poskytovanie informácií o službách.

Harvér može byť finančne nákladnou položkou vo výrobnom podniku ako sú napríklad holografické okuliare HoloLens od Microsoftu , RealWear HMT-1 alebo to môžu byť tablety a mobilné telefóny. Každý z hardvérov má svoje plusy a mínusy. Kým HoloLens zaručuje pracovníkom voľné ruky, nakoľko sú nosené na hlave, mobily a tablety sú finančne dostupnejšie a využiteľnejšie vo vonkajšom prostredí.

AR softvéry sú podobne rôznorodé a ich výber závisí od účelu využitia. Medzi najznámejšie a najvyužívanejšie sa zaraďuje UNITY a Vuforia Studio.

Ako môže technológia AR zvýšiť produktivitu ?

Rozšírená realita je ako najlepší kamarát na telefóne s videorozhovorom. Podá vám pomocnú ruku keď si neviete dať rady alebo vás opraví ak nepostupujete správne. Takáto definícia by asi vo vedeckej literatúre neobstála ale laicky objasňuje jej význam. Keďže ide o miešanie digitálneho obsahu s reálnym svetom, dovoľuje vám absolútnu interakciu s prostredím čím vás úplne pohltí bez toho aby ste stratili kontakt s okolím.

Nakoľko je ťažké pamätať si všetko,je dobré to mať zapísané, tak ako to robili babičky s receptami, tak to dnes v priemysle robia s využitím rozšírenej reality. Všetky informácie máte jednoducho dostupné a doslova nosíte počítač na očiach kde je vaším displejom vaše okolie. Namiesto zložitých tlačených technických dokumentácií máte krásny digitálny katalóg, namiesto prototypov máte hologramy a to všetko len vďaka jednému zariadeniu.

Neznie to až tak zle. Čo myslíte ?