• Holografia a hologramy
  • Zúčastnili sme sa

Holografický panel pre Technickú Univerzitu v Košiciach

Ivana Nováková, 17. 12. 2021

Sledujte nás

1 / 100

Pre Technickú Univerzitu v Košiciach sme vytvorili holografickú stenu v sklenenom puzdre ktorá reprezentuje jednotlivé fakulty hologramami a vidieť ju môžte vo vstupnom vestibule hlavnej budovy Univerzity. Ide o zatiaľ najelegantnejšie prevedenie s vysokým dôrazom na detaily, aké sme doposiaľ vytvárali.

Elegantné prevedenie tvorí celkovo 9 LED FAN rotujúcich projektorov vo veľkosti 65cm ktoré vytvárajú celistvý obraz o veľosti takmer 2m2 ktorý je dosiahnutý ich prepojením. Podstavec s LED podsvietením zvýrazňuje logo Univerzity a bol vytvorený na mieru presne podľa požiadaviek klienta.

Grafické dielo od Martina Kolčáka z Fakulty umení

S obsahovou náplňou sme oslovili Martina Kolčáka, ktorý je digitálny umelec a animátor, člen umeleckej skupiny DIG s fokusom na nové médiá. Pôsobí ako doktorand na Fakulte umení TU v Košiciach, je odborným pedagógom na ŠÚV v Košiciach. Ako autor sa pohybuje v digitálnom 2D/3D prostredí, jadro jeho tvorby tvorí motion dizajn a digitálna animácia. Pre jeho diela je príznačná vizuálna skratka, abstrakcia a „ikonickosť“, ktoré však prekladá vrstvou maximalizmu, pričom sa pohráva s vlastným digitálnym rukopisom. Koncepčná vizualizácia diela sa stáva jeho súčasťou, je ponechaná ako dôsledok kreatívneho procesu.

,,Boli sme postavení pred výzvu, na pôde 3 minútovej holografickej animácie, zaujímavou a pútavou formou odprezentovať profesionálne a študijné aktivity Technickej univerzity v Košiciach. Široký odborný záber a rozmanitosť aplikačných výstupov nám v krátkom časovom úseku komplikovali uchopenie celkovej koncepcie prezentácie. Do úvahy pôvodne pripadali dve riešenia. Buď vytvoriť krátku animáciu pre každú z fakúlt, alebo zadefinovať promo-pasáž každému z výstupov. V oboch prípadoch sme natrafili na problém, kde sa rovnomerne nepokrýval záber jednotlivých pracovísk, alebo dát na spracovanie bolo obrovská masa, ktorá vzhľadom na realizačný čas a dĺžku animácie prekračovala definovaný rámec. Nakoniec bolo riešením osloviť divákov cez heslá reprezentujúca širší významový rámec, tak, aby boli pokryté aj aktivity a rovnako aj všetky pracoviská Technickej univerzity. Výsledkom je originálna dynamická parametrická animácia, na každé z hesiel,,ako popisuje Martin Kolčak z fakulty umení TU,ktorý sa autorsky uchopil diela.