• Holografia a hologramy

Holografická projekcia v srdci Tokaja

Ivana Nováková, 04. 01. 2021

Sledujte nás

13 / 100

V Tokajskom vínnom dome v Malej Tŕni, v centre slovenskej Vinohradníckej oblasti Tokaj, otvorili geovednú expozíciu pre návštevníkov tohto regiónu a aj my sme priložili ruku k dielu s pyramídovým holografickým projektorom.

Hoci sú Zemplínske vrchy medzi slovenskými sopečnými pohoriami najnižšie, predsa sa s nimi spája fenomén svetového významu. Na ich juhozápadných svahoch sa totiž rozprestiera slovenská časť Tokajskej vinohradníckej oblasti. Práve vulkanické podložie a na ňom ležiace pôdy do značnej miery ovplyvnili vznik prostredia, v ktorom sa rodí a vyrába svetoznáme víno.

Interaktívne expozície v Malej Tŕni

,,Fenomén pojmu Tokaj a význam tejto vinohradníckej oblasti je známy nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Potenciál, ktorý sa skrýva v prírodných, historických a kultúrnych zaujímavostiach, nie je zanedbateľný. Ak dáme tieto skutočnosti dokopy, získame región orientovaný na rozvoj vidieckeho cestovného ruchu a geoturizmu,“ vysvetlil Mário Molokáč z fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach, predseda OZ Geopark Zemplín pre denník Korzár .

Mgr. Mário Molokáč, PhD.

Holografická vitrína – moderná expozícia

Geovedná expozícia totiž netradičným spôsobom prezentuje geológiu Zemplínskych vrchov, na svahoch ktorých sa rozprestiera aj Vinohradnícka oblasť Tokaj.

Jej tvorcovia ktorý nás oslovili s námetom holografickej projekcie, chceli vytvoriť interaktívne prvky, aby vtiahli návštevníkov do deja a použili moderné prezentačné nástroje, ktoré by nadchli hlavne mladú generáciu.

Hologramy patria medzi pútače pozornosti. Jasné farby, trojdimenzionálna grafika a správne zvolený obsah dokáže upútať naozaj každého návštevníka od tých najmladších až po tých najstarších.

Pre túto konkrétnu expozíciu bol zvolený menší model pyramídového tvaru – holografická vitrína, ktorá zobrazuje animácie tokajskej oblasti a sopečných pohorí z troch možných uhlov. Zorné plochy sú tri čo predstavuje 270 °uhol, pričom jedna zo strán je pritlačená k stene. Ide o pomerne obľúbený model ktorý nezaberá veľa miesta a nevyžaduje si veľké priestorové nároky. Expozícia je uložená v zadnej miestnosti Geoparku Malá Tŕňa aby boli splnené všetky svetelné podmienky vhodné pre docielenie efektívneho výsledku.

Holografická vitrína

Aj v tomto prípade sme chystali expozíciu na kľúč. Od poradenstva správneho výberu podľa miesta inštalácie až po dodanie a inštaláciu na miesto dodania. Takýto balíček obsahuje aj grafické práce ktoré sú tvorené na mieru podľa požiadaviek nášho klienta.

Chcete sa o geoparku dozvedieť viac? http://www.geoparkzemplin.sk/

Pozrite si krátke video na našom Instagram účte https://www.instagram.com/p/B8l9DOVnAu8/