• Nezařazené

Holografická projekcia pod Tatrami- Tatranský stonehenge

Ivana Nováková, 14. 12. 2021

Sledujte nás

7 / 100

Trojici nadšncov z občianskeho združenia Nezdolný vrch sa podaril unikátny objav megalitickej stavby na Martinskom poli, nedaleko mesta Kežmarok a my sme boli toho súčasťou. Po viac ako desiatich rokoch zberu a dokazovaniu dát sa im podarilo odprezentovať svoj projekt na kežmarskom hrade a to unikátnou multimediálnou výstavou ktorú sme s ich spoluprácou vytvorili.

Príbeh tatranského stonehengu

Ich príbeh začal pred viac ako 10 rokmi, keď ich zaujala fotografia v knihe kežmarskej historičky ktorá znázorňovala balvany pod Tatrami, ktoré slúžili ako kalendár. Podrobným skúmaním narazili na texty z roku 1725 ktoré popisovali balvany aj s ich funkciami.

Historická fotografia- Zdroj nezdolnyvrch.sk

.„Naši predchodcovia ich využívali na orientáciu v čase a využívali to najmä pri hospodárení,“ ozrejmil Krasuľa. V tejto súvislosti tiež združenie pripomína Jeruzalemský vrch alebo „Jeruzalemberg“, kde sa mali podľa dostupných informácií takisto nachádzať podobné megality.

Kežmarský hrad oživili hologramy

Našou úlohou v tomto projekte bolo vytvoriť multimediálnu expozíciu,, na kľúč,, podľa vízie týchto nadšencov. Celková expozícia sa skladala z 2 častí. Prvou, hlavnou bola holografická projekcia na mieru a druhou boli holografické projektory po stranách expozície ktoré znázorňovali nájdené artefakty v okolí Kežmarku.

Hlavné grafické dielo znázorňuje vo viacerých etapách dôležitosť a prínos nálezu tak aby oslovil najmä širokú verejnosť. Grafické dielo vytvoril Martin Kolčák z FU TUKE ktorý pretvoril vízie našich klientov na holografické video v celkovom rozsahu 11 minút. Prvky hĺbkového holografického dojmu dotvárajú najmä detaily ktoré divákov pohlcujú do deja.

Holografická projekcia na mieru- Tatranský stonehenge