• Holografia a hologramy

Ako si vybrať holografický projektor?

Ivana Nováková, 11. 01. 2021

Sledujte nás

15 / 100

Aktuálne trh ponúka niekoľko rôznych variant pre vytvorenie hologramu. Ale ktorý je pre Vás vhodný? Ako sa rozhodnúť? A na čo prihliadať? To si dnes priblížime v stručnom prehľade produktov a ich výhod respektíve nevýhod. Pre správny výber, je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých faktorov a my si ich dnes predstavíme.

Z čoho vyberať?

Holografická vitrína

S vyobrazovaním hologramov sa najčastejšie spájajú práve holografické pyramídy, čo je iné pomenovanie pre holografické vitríny. Ide o multifunkčné zariadenie ktoré je možné získať v rôznych rozmeroch aj veľkostiach a to od 49 cm až po takmer 2 metrové zariadenia.

Holografická vitrína 270°

Najpredávanejším modelom je trojstranná pyramída. Okrem priateľskej ceny nevyžaduje veľké priestorové nároky. Pozorovatelia sa môžu na hologram pozerať z 3 strán, teda z 270°uhla. Práve tento údaj je jedným z kľúčových pri výbere pyramídy. Ďalší model neobsahuje zadnú čiernu hranu a umožňuje tak vychutnať si zážitok zo všetkých 4 strán.

A prečo je trojstranná pyramída bestsellerom? Dôvod je jednoduchý. Práve tento model umožňuje miešanie reálnych objektov s digitálnym obsahom. V jednoduchosti povedané, je možné na fyzické objekty vyobrazovať hologramy, čo doposiaľ najčastejšie využívajú vzdelávacie inštitúcie, múzea a galérie na expozície a v neposlednom rade spoločnosti na propagáciu produktov. Zadná strana obsahuje dvierka ktoré sú uzamykateľné a umožňujú vloženie predmetov do vnútra sklenenej vitríny. Veľkosť objektu záleží od veľkosti zvolenej vitríny. Pri najmenšom modely ktorý má dĺžku 49 cm je možné vkladať menšie objekty ako sú napríklad šperky.

Dizajnovo zaujímavejším tvarom je obrátená pyramída , ktorú zaraďujeme k druhému najpredávanejšiemu modelu holografických vitrín. Umožňuje pozorovať hologramy zo všetkých 4 strán prečo je častejšie používaná na veľtrhoch, vernisážach, hotelových halách na kongresoch a vo veľkých priestoroch.

Posledný tvar ktorý si dnes predstavíme je vitrína v tvare písmena ,,Z,, . Ide o najmenej zaujímavý model, nakoľko umožňuje pozorovať hologram len z 1 strany, čo rapídne uberá na zážitku. Tento model je vhodný ako zabudovateľná expozícia alebo do priestorovo náročnejších miestností.

Holografická pyramída 270°- miešanie reálnych objektov s digitálnym obsahom

Rotujúce LED FAN projektory

Veľmi žiadané holografické projektory. Sú ľahké, praktické, užívateľsky nenáročné na používanie. Najväčšou výhodou je možnosť ich prepájania do celistvých obrazov.

Najmenší model je označovaný ako stolový 30cm LED FAN projektor. Ako jediný sa predáva s ochranným krytom. Druhý v poradí je LED FAN 42 cm. Tento projektor sa vyznačuje tým že má 2 otočné čepele, pričom vyššie modely majú už čepele 4. V tejto kategórií patrí k najpredávanejším modelom LED FAN 65 cm a to vďaka jeho veľkosti a schopnosti spájať viacero zariadení do 1 celistvého obrazu. Práve tento model sa najčastejšie používa do holografických stien, čo môžu byť aj samostatne stojace panely súžiace ako svetelná reklama, pútač, či prezentačné 3D plátno.

Holografická stena tvorená 9 ks LED FAN 65 cm na samonosnej konštrukcií

Najväčšie LED FAN projektory majú 100 cm a umožňujú zobraziť obsah na 1m2.

Čo je treba vedieť pred výberom?

  1. Miesto inštalácie. Pri výbere je potrebné zvážiť kde bude projektor umiestnení. Väčšina projektorov je navrhnutá ako interiérové elektronické zariadenie ktoré si okrem iného vyžaduje stále zapojenie do elektrickej siete a isté svetelné podmienky. V rámci bezpečnosti je tiež potrebné zvažovať voľne umiestnený LED FAN projektor, nakoľko ide o rotujúce zariadenie. Pre účely častejšieho presúvania sú vhodnejšie LED FAN projektory. Sú ľahko prenosné, malé a nenáročné. Pre stálejšie expozície odporúčame skôr holografické vitríny.
  2. Veľkosť hologramu. Každý z projektorov je obmedzení veľkosťou vyobrazovaného obsahu. Záleží teda, čo plánujete vyobrazovať. Pre propagáciu produktov vám budú postačovať malé až stredné veľkosti zariadení. Pri zobrazovaní komplexných animácií alebo simulácií je vhodnejšie zvažovať nad väčšími zariadeniami.
  3. Intenzita používania. Tiež jeden z významnejších faktorov. Kým holografické vitríny môžete používať 24/7, LED FAN projektory nie sú stavané na nepretržitú prevádzku.

Chcete veľké hologramy?

S holografickým projektorom dokážete vytvoriť hologram do 120 cm. Ak chcete vyobrazovať ľudí alebo zvieratá v životnej veľkosti, je vhodnejšie vytvoriť projekciu na mieru. Aj v tomto prípade platí, že záleží od miesta inštalácie. Existuje niekoľko technológií ktoré Vám umožnia hologramy v životnej veľkosti, ale pochopiteľne, cenová relácia je omnoho vyššia ale aj zážitok intenzívnejší.

BMW holografická projekcia v Moskve